Grupa Kolarska Gliwice podsumowanie sezonu 2013 r.

Rok 2013 to kolejny bardzo udany okres w działalności Grupy Kolarskiej Gliwice. Naszymi działaniami objęliśmy grupę ponad 500 dzieciaków. Zorganizowaliśmy dla nich wycieczki, rajdy i zabawy kolarskie. Dla tych, którzy potrzebowali większych sportowych wyzwań udostępniliśmy wyścigi i specjalistyczny trening.
W minionym roku klub wykupił 57 licencji Polskiego Związku Kolarskiego uprawniających do ścigania się w wyścigach sygnowanych przez PZKol i UCI. Zawodniczki i zawodnicy GK Gliwice Merida wystartowali w blisko 100 imprezach w kraju i za granicą, ścigali się w kolarskich przełajach, MTB (zjazd, xc, maratony), w zawodach BMX oraz na szosie i torze.
W każdej z tych specjalności odnosiliśmy spektakularne sukcesy. Już w styczniu w Kolarskich Przełajowych Mistrzostwach Polski złoty medal w elicie kobiet wywalczyła Magdalena Pyrgies, która wygrała też klasyfikację generalną Pucharu Polski w tej specjalności. Jej siostra Alicja okazała się najlepszą orliczką w Polsce wygrywając przełajowy ranking PZKol. Andrzej Misina został srebrnym medalistą Mistrzostw Polski.
W zawodach BMX przez cały sezon w kategorii junior młodszy królował Szymon Biadacz, który potwierdził swoją dominację zdobywając tytuł Mistrza Polski w dwóch konkurencjach i wygrywając klasyfikację generalną Pucharu Polski BMX.
Szosę reprezentowała bardzo silna grupa juniorów. Najwszechstronniejszym polskim zawodnikiem w tej kategorii okazał się Dawid Sałamacha, który zdobył Puchar Polski. Sałamacha wraz z Trudzińskim wielokrotnie zdobywali miejsca na podium lub tuż za nim w wyścigach szosowych i torowych. Nie sposób zapomnieć o dwójce niezwykle utalentowanych juniorów młodszych; Dominik Grzegorzyca i Marcel Fabian to aktualni wice Mistrzowie Polski w jeździe dwójkami na czas. Fabian, mimo że dopiero debiutował w kategorii junior młodszy, w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w wyścigu xc MTB zajął świetne 4 miejsce.
Liczna grupa młodzieży, solidna praca na treningach i udział w zawodach sprawiły, że Grupa Kolarska Gliwice to jeden z czołowych klubów kolarskich w Polsce i najlepszy na Śląsku. Za tymi wspaniałymi wynikami kryje się świetna atmosfera w klubie podtrzymywana przez liczne grono wspierających jego działalność. Klub zawsze może liczyć na pomoc ze strony miasta Gliwice, Fundacji RADAN, swych głównych sponsorów z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach czy firmy Merida.