49 Międzynarodowy Turniej Szpadowy 18-19.04.2015 r.

Od 49 lat rozgrywany jest Memoriał poświęcony pamięci Antoniego Franza twórcy gliwickiej szermierki. Z tej okazji do Gliwic przyjechało 17 zespołów z różnych stron Europy i Polski, by wziąć udział w tym największym i najstarszym w Polsce turnieju drużynowym.
Organizatorem zawodów, przy wsparciu Fundacji Radan była sekcja szermiercza Piasta Gliwice. Turniej rozgrywano w dniach 18-19.04.2015r. w hali sportowej w Sośnicy przy ul Sikorskiego. Gospodarze wystawili trzy zespoły: seniorów, juniorów i kadetów.
Wygrać taki turniej to zawsze jest sprawa prestiżowa, ale postanowiliśmy podzielić tak zawodników, aby jak najwięcej skorzystali. W najbliższym czasie bowiem będą brali udział w ważnych zawodach, również zagranicznych – tłumaczy Marek Julczewski, trener szpadzistów Piasta i jednocześnie selekcjoner reprezentacji narodowej. Dlatego m.in. Aleksander Staszulonek, na co dzień szermierz Piasta zasilił kadrę młodzieżową Polski, a w pierwszym zespole Piasta wystąpił za to zawodnik z Ukrainy – Aleksander Koczergin, startujący już wcześniej w niebiesko-czerwonych barwach. Oprócz niego w zespole walczyli jeszcze Łukasz Rokosz, Paweł Krawczyk i Mateusz Nycz. prowadzony przez Macieja Chudzikiewicz, a pierwszy zespół bez większych przeszkód dotarł do półfinału. Tu jednak na gliwiczan czekała już reprezentacja Polski Seniorów z Radosławem Zawrotniakiem na czele. To była przeszkoda nie do przejścia. Pierwszy zespół Piasta uległ wyraźnie, bo 35:45.Niebiesko-czerwoni rozegrali jeszcze mecz o III miejsce w którym zmierzyli się z drużyną z Włoch. W decydującym o końcowym wyniku pojedynku naprzeciw siebie stanęli Mateusz Nycz i Gianmarco Andreana. Po zaciętej walce i sześciu trafieniach z rzędu wygraliśmy 45:44.
Piast w przeszłości regularnie stawał na podium tego turnieju. Podtrzymał  tradycję i tym razem. Cieszymy się z dobrych wyników, bo to był naprawdę stojący na wysokim poziomie super turniej. Dobrze spisali się też juniorzy i kadeci Piasta.
Drużyna walcząca w składzie Sebastian Majgier, Daniel Niestrój, Patryk Szlama i Bartosz Staszulonek zajęła szóste miejsce. Natomiast nasza najmłodsza drużyna kadetów w której składzie byli: Wacław Bartolewski, Damian Michalak, Marcin Nikiel i Michał Bar uplasowała się 9. lokacie. To dobry prognostyk przed zbliżającą się Olimpiadą Młodzieży, gdzie właśnie ten zespół będzie walczył o medale i po tym, co ci młodzi zawodnicy pokazali, nie są bez szans nawet na tytuł mistrzowski.
Tradycyjnie nagrody i puchary wręczali synowie Antoniego Franza: Aleksander i Antoni junior. Były okazałe puchary, szampany, ale co najważniejsze dobre humory.