Stachuriada 2012

Tegoroczna Stachuriada była już osiemnastą edycją. Mimo tych lat posiadając stałych miłośników nadal pozyskuje nowych przyjaciół i na swej polanie wciąż gości nowe twarze. Stachuriada zmieniała się przez wszystkie swoje edycje, zmieniała się lokalizacja miejsca, w którym bardowie rozpalali swoje ogniska, zmieniała się ostateczna formuła naszego poetyckiego spotkania. Niezmienni są tylko ludzie, którzy na nią docierają i piękny zupełnieniepowtarzalny klimat spotkania.
Honorowym Patronatem tegoroczną Stachuriadę objęli:
- Ewa Drozd - Poseł na Sejm RP,
- Rafael Rokaszewicz - Starosta Głogowski,
- Łukasz Horbatowski - Wójt Gminy Kotla,
- Adam Grzelczak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów.
 
Patronat medialny nad impreza sprawowali:
- Tygodnik Lokalny - Głos Głogowa,
- Radio Elka,
- Radio Plus,
- Telewizja Master,
- Tygodnik Głogowski,
- Gazeta Wrocławska,
- portal internetowy cojestgrane.pl,
- oraz Głogowski Portal Informacyjny - Głogów Info

ponsorami i reklamodawcami byli:
- KGHM Polska Miedz S.A.,
- Powiat Głogowski ,
- Gmina Miejska Głogów,
- Nadleśnictwo Głogów,
- Energetyka Sp. z o.o. w Lubinie,
- Głogowskie Przedsiębiorstwo Komunalne SITA Głogów Sp. z o.o.,
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie Sp. z o.o.,
- Bank Spółdzielczy we Wschowie,
- Qubus Hotel Głogów,
- DAGTECH Sp. z o.o.,
- Top - Poligrafia s.c. Głogów
- Fundacja RADAN Gliwice.
Stachuriada rozpoczęła się dniem warsztatowym. Wolontariusze ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa przeprowadzili zajęcia pod nazwą „Bitwa o pomarańcze” i „Krok na przód”, które miały na celu połączenie zabawy z edukacją i wzięło w nich udział około 40 dzieci z gminy Kotla. Zajęcia te odbywały się na terenie wsi Grochowice. Natomiast na polanie leśnej warsztaty teatralne poprowadził Edward Gramont z teatru terminus A Quo z Nowej Soli, warsztaty bębniarskie prowadził Grzegorz Surówka - muzyk z ponad 10-letnim stażem w koncertowaniu na bębnach typu conga, djembe, bongosy czy mridanga, a zajęcia z jogi poprowadziła Pani Marta Lewandowska dyplomowana nauczycielka jogi.
Po zajęciach warsztatowych rozpoczął się VII Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Jury w składzie: Agnieszka Jastrzębska, Patrycja Delikat, Przemysław Bielawa i Maciej Iżycki ocenili prezentacje 21 wykonawców.

Około godz. 20:00 rozpoczęły sie już wieczorne koncerty i na scenie grochowickiej polany wystąpił zespół The Poppies, Tomasz Żółtko, a następnie zespół Nieobecni. Drugi dzień Stachuriady również rozpoczął się od warsztatów, grę terenowa dla dzieci i młodzieży od godzinie 11:00 prowadzili harcerze i wolontariusze ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa.

Były również inne atrakcje, takie jak "I Zlot Motocyklowy „Motostachuriada”. Brało w niej udział ponad 100 fanów motocykli. Została zorganizowana parada maszyn na trasie Grochowice - Głogówko, a także zawody m.in. w rzucie silnikiem, przepychania beczki motorem oraz konkurs na najwolniejszą jazdę.
Imprezą towarzyszącą był konkurs cięcia i rąbania drewna pod nazwą "Siekierezada 2012". Jego organizatorem było Nadleśnictwo Głogów i Wójt Gminy Kotla. W czterech konkurencjach, które czekały na uczestników aż 3 obejmowały prace siekierą. Do konkursu przystąpiło 15-tu uczestników. Jednak już pierwsza konkurencja pozwoliła na wytypowanie kandydatów do finałowych rozgrywek. Po rzucie metrowym kołkiem drewna do kolejnych zmagań przystąpiło już tylko 10 najlepszych zawodników. O cenne punkty walczyli kolejno przy łupaniu wałków o średnicy 30 cm na cztery częsci, rzucie toporem do tarczy z odległości 6 metrów oraz przy ścince stojącego pala. Wszystkie te zmagania cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, która aktywnie dopingowała zawodników w zaciętej rywalizacji. Ostatecznie zawody wygrał Andrzej Owsiany. Nagrody za drugie i trzecie miejsce odebrali Piotr Kasprzyk oraz Marek Franczyk. Nagrodami były oczywiście siekiery z najwyższej półki.

Przed godziną 19:00 oficjalnego otwarcia drugiego dnia Stachuriady dokonał Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla, który przywitał niezwykle liczna publiczność, a także skierował słowa podziękowania do osób bez których pomocy Stachuriada nie miałaby najmniejszych szans na funkcjonowanie, a mianowicie Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Grochowicach, Pan z zespołu folklorystycznego Grochowiczanki, mieszkańców sołectwa, strażaków ochotników z wszystkich jednostek OSP naszej gminy, sekcji motocyklowej Easy Rider organizatorów Motostachuriady, wolontariuszy ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa, harcerzy oraz pracowników GOKiS-u i Urzędu Gminy Kotla. Podziękował również wszystkim osobom które objęły imprezę patronatem i za udzielone przez nich wsparcie, a także wszystkim sponsorom i reklamodawcom, ponieważ jak Wójt zaznaczył, że gdyby nie ich zrozumienie i życzliwość dla naszej imprezy,miałaby ona dużo skromniejszy charakter.

Następnie Jury przystąpiło do ogłoszenia wyników piątkowego konkursu „Wyśpiewać Poezję”. Główna nagrode wyspiewała Agnieszka Falborska z Konina. Drugie miejsce w konkursie zajął głogowianin Piotr Weinert. Trzecie miejsce wyśpiewała Emilia Lech z Kromolina. Ponadto Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia. Jedno z nich przypadło stałemu już bywalcowi Stachuriad - Antoniemu Kamińskiemu z Wrocławia, drugie natomiast otrzymał Remigiusz Szuman z Mosiny. On również został nominowany do udziału w Wędrownym Przeglądzie Piosenki „Polana”. Piotr Weinert otrzymał natomiast nominację do udziału w przyszłorocznej edycji Ogólnopolskiego Turystycznego Przegladu Piosenki Studenckiej „Bazuna”. Nagrody pieniężne w postaci symbolicznych czeków wręczyła Pani Ewa Drozd Poseł na Sejm RP i Pan Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla.

Łączna pula tych nagród wynosiła 10 tys. zł i pochodziła ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po wręczeniu nagród odbył się concert laureatów Przeglądu, a po nim na scenę wyszły pierwsze gwiazdy tegorocznej Stachuriady, czyli Budyń i Bajzel z zespołu Pogodno, którzy w ramach projektu Babu Król, zaprezentowali zupełnie nowe, na wskroś nowoczesne, muzyczne interpretacje tekstów Edwarda Stachury. Zwieńczeniem imprezy był natomiast występ Stanisława Soyki z zespołem Soyka Kwintet+, który przyciągnął pod scenę prawdziwe tłumy.
Stachuriada gościła również artystów malarzy i rzeźbiarzy. Podczas jej trwania był tworzony „Tryptyk grochowicki”, a także drewniana instalacja pt. „Schody do Stachury”.

 

Mamy nadzieję, że na grochowickiej polanie każdy miło spędził czas w tle z poezją i muzyką. Liczymy, że za rok znów spotkamy się w tak licznym gronie pod wielkim dachem nieba.

Wróć