VIII edycja Festiwalu Górskiego Wondół Challenge 2018

W pierwszy weekend marca wielkie święto ludzi gór, po raz ósmy odbędzie się Festiwal Górski Wondół Challenge - największe tego typu wydarzenie w naszym regionie. Festiwal startuje 2 marca, w piątek w CEK Politechniki Śląskiej w Gliwicach w programie projekcje filmów, warsztaty, szkolenia z GOPR oraz prelekcje gości. W tym roku nie tylko fani himalaizmu żyją Narodową Zimową Wyprawą na K2 dlatego nie zabraknie tego akcentu również na festiwalu, zaprezentowane zostaną filmy o minionych dokonaniach polskich lodowych wojowników na tej górze: film o pierwszej wyprawie z 1987/1988, której kierownikiem był Andrzej Zawada oraz tej z 2002/2003 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Na temat K2 oraz aktualnej wyprawy wypowie się także w swojej prelekcji szef Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera - Janusz Majer.

W trakcie festiwalu Górskiego Wondół Challenge będzie również okazja zobaczyć najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival oraz wielokrotnie nagradzany film "Mama" o najbardziej utytułowanej polskiej wspinaczce Kindze Ociepce-Grzegulskiej.

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach. O tym jak przygotować się na samodzielny trekking opowie znany z Wielkiego Szlaku Himalajskiego - Bartosz Malinowski, a chętni nowinek technicznych będą mogli dowiedzieć się więcej na temat splitbord'u, podczas spotkania z Tomaszem Muchą. Jak zwykle obecni będą ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR, którzy przeszkolą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, we współpracy z PZU.

Największą atrakcję będą jednak wystąpienia gości, oprócz wspomnianego Janusza Majera publiczność będzie mogła zobaczyć: Angelikę Chrapkiewicz-Gądek: kobieta pełna pasji i pozytywnej energii, która pomimo choroby nie rezygnuje ze swoich pasji i gór wysokich, Piotra Hercoga - ultramaratończyka, najbardziej utytułowanego polskiego biegacza górskiego, który wbiegł m.in. spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m). Jednak największą gwiazdą wieczoru będzie Aleksander Doba - podróżnik, kajakarz i zdobywca, o którego wyczynach usłyszał cały świat.

Na wszystkie filmy, warsztaty i prelekcje wstęp będzie wolny!

Na sobotę i niedzielę Festiwal Górski Wondół Challenge przenosi się do Szczyrku gdzie również nie zabraknie atrakcji a goście będą mogli zobaczyć m.in. Simone Moro - włoskiego wspinacza, alpinistę, i himalaistę, pierwszego zimowego zdobywcy Sziszapangmy, Makalu, Gaszerbrum II oraz Nanga Parbat.

Serdecznie zapraszamy, warto już zarezerwować sobie czas w pierwszy weekend marca.

Więcej informacji www.wondol-challenge.pl oraz www.fundacjaradan.com.