News

VIII edycja Festiwalu Górskiego Wondół Challenge 2018

W pierwszy weekend marca po raz ósmy odbył się Festiwal Górski Wondół Challenge - największe tego typu wydarzenie w naszym regionie. Festiwal wystartował 2 marca, w piątek w CEK Politechniki Śląskiej w Gliwicach w programie projekcje filmów, warsztaty, szkolenia z GOPR oraz prelekcje gości. W tym roku nie tylko fani himalaizmu żyją Narodową Zimową Wyprawą na K2 dlatego nie zabrakło tego akcentu również na festiwalu, zaprezentowane zostały filmy o minionych dokonaniach polskich lodowych wojowników na tej górze: film o pierwszej wyprawie z 1987/1988, której kierownikiem był Andrzej Zawada oraz tej z 2002/2003 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Na temat K2 oraz aktualnej wyprawy wypowiadał się także w swojej prelekcji szef Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera - Janusz Majer.

W trakcie festiwalu Górskiego Wondół Challenge można było zobaczyć najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival oraz wielokrotnie nagradzany film "Mama" o najbardziej utytułowanej polskiej wspinaczce Kindze Ociepce-Grzegulskiej. 

Chętni mogli wziąć udział w warsztatach. O tym jak przygotować się na samodzielny trekking opowiedział znany z Wielkiego Szlaku Himalajskiego - Bartosz Malinowski, a chętni nowinek technicznych mogli dowiedzieć się więcej na temat splitbord'u, podczas spotkania z Tomaszem Muchą. Jak zwykle obecni byli ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR, którzy szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy, we współpracy z PZU.

Największą atrakcję były jednak wystąpienia gości, oprócz wspomnianego Janusza Majera publiczność mogła zobaczyć: Angelikę Chrapkiewicz-Gądek: kobietę pełną pasji i pozytywnej energii, która pomimo choroby nie rezygnuje ze swoich pasji i gór wysokich, Piotra Hercoga - ultramaratończyka, najbardziej utytułowanego polskiego biegacza górskiego, który wbiegł m.in. spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m). Jednak największą gwiazdą wieczoru był Aleksander Doba - podróżnik, kajakarz i zdobywca, o którego wyczynach usłyszał cały świat.

Na sobotę i niedzielę Festiwal Górski Wondół Challenge przeniósł się do Szczyrku gdzie również nie brakowało atrakcji a goście mogli zobaczyć m.in. Simone Moro - włoskiego wspinacza, alpinistę, i himalaistę, pierwszego zimowego zdobywcy Sziszapangmy, Makalu, Gaszerbrum II oraz Nanga Parbat.

Dziękujemy, że byliście z nami.

 

Wróć