News

XI PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH Ustrzyki

W dniach 16-17.01.2015 r. w Ustrzyckim Domu Kultury odbył się XI Przegląd Filmów Górskich. Komplet widzów miał okazję spotkać się i wysłuchać gości, w tym najwybitniejszych polskich himalaistów oraz zaproszonych miłośników i ratowników GOPR, którzy swoje pasje realizują w górach świata i podzielili się swoimi dokonaniami z sceny Przeglądu.
Przeglądowi towarzyszyła wystawa fotograficzna, przygotowana przez Piotra Snopczyńskiego. Wśród Gości Waldemar Czado i Erwin Gorczyca, którzy w 2014 roku pokonali na nartach trasę – klasyk alpejski – Haute Route. Niby nic wielkiego, ale na sprzęcie i w strojach z epoki Zaruskiego, a to już było coś ! I tak ubrani i wyposażeni pojawili się na scenie budząc duże zainteresowanie. Miejscowi górale Jacek Kranz i Piotr Twardowski opowiedzieli i przedstawili „swoją” relację z góry Kazbek, zachęcając do jej zdobywania, a Jacek Jawień, nieobecny rok temu, nadrobił zaległości opowiadając historię wyprawy po odnalezienie ciał tragicznie zmarłych po zdobyciu Broad Peaka Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Leszek Cichy przygotował obszerną prelekcję historii zdobywania gór wysokich przez Polaków. Poszczególne działy tej retrospektywy omawiali Krzysztof Wielicki i Janusz Majer. Piotr Snopczyński i Alek Lwow prezentowali filmowe biografie Jerzego Kukuczki, Artura Hajzera i himalaistów wywodzących się z Zakopanego. Jurek Tomala, przeniósł widownię do Iranu i jego najwyższy szczyt Demawend, a następnie przenieśliśmy się w góry tzw. „Małego Tybetu”, o których opowiedział rzeszowski alpinista Staszek Proszak.
Dużym zainteresowaniem cieszył się film Olka Ostrowskiego o jego wejściu i zjeździe na nartach z ośmiotysięcznika Cho Oyu.
To wspaniała impreza, o czym świadczy chociażby  nadkomplet publiczności .W czasie trwania Przeglądu czynny był Kiermasz książek górskich i stoisko GOPR, a wśród widzów upominki przygotowane przez sponsorów: Alpin Sport Zakopane, PZU, Fundację RADAN i GOPR.

Wróć