IKAR 2017

W spotkaniu na 69. Kongresie IKAR-CISA w Andorze uczestniczyły służby ratownictwa górskiego z całego świata w tym reprezentacja Grupy Beskidzkiej GOPR w składzie lekarze - Wojciech Moskala i Paweł Nawrocki oraz instruktorzy - Jan Górniak i Jerzy Siodłak.

Ratownicy uczestniczyli w zajęciach praktycznych w terenie, prezentując najnowsze techniczne metody ratowania poszkodowanych. W czasie ćwiczeń lekarze na bieżąco analizowali i konsultowali zaprezentowane techniki - niektóre z nich, jeszcze przed sezonem zimowym, zostaną wdrożone podczas treningów medycznych w Beskidach. Uczestnicy brali udział w licznych prelekcjach  i pokazach technik ratowniczych, które pozwalają ratownikom porozumiewać się wspólnym, międzynarodowym językiem. Ratownicy z Andory zaprezentowali użycie technik linowych na śmigłowcu, podbierając poszkodowanego wiszącego na linach kolei linowej.

Wymiana wiedzy i doświadczeń pozwala stale podnosić standardy bezpieczeństwa pracy ratowników oraz stosować w służbie najnowsze osiągnięcia techniczne i metodyczne.

Delegacja Grupy Beskidzkiej GOPR składa serdeczne podziękowania Fundacji Radan za sfinansowanie wyjazdu do Andory, które umożliwiło udział w Kongresie.

 

Wróć